Jak koupit či prodat luxusní nemovitost?

Prodej luxusní nemovitosti není úplně hračkou. Luxusní segment, zahrnující nevšední byty a domy v prestižních lokalitách, tvoří specifickou část tuzemského rezidenčního trhu. A má své specifické požadavky. Patří ovšem k těm nejbezpečnějším investicím, protože tolik nepodléhá výkyvům trhu. Nabídka luxusních nemovitostí je limitovaná, poptávka setrvalá a průměrná tržní cena tak konstantně roste. Jak si ale být jistý, že jde o nemovitost opravdu exkluzivní?

Foto: vizualizace interiéru v projektu Březový Háj

Na čem záleží při prodeji luxusního domu či bytu?

podle analýzy společnost Luxent –⁠ Exclusive Properties, která se na prodej a koupi luxusních nemovitostí zaměřuje

Klíčové parametry k posouzení exkluzivní nemovitosti:

 • atraktivita lokality
 • velikost nemovitosti a její dispoziční řešení
 • přidané funkce (jako např. sauna, bazén a vířivka, fitness / posilovna, vinný sklípek, kinosál, altány, okrasná jezírka, tenisový kurt…)
 • dostatek parkovacích míst
 • exkluzivní výhledy z bytů či klidné, bezpečné okolí domů
 • velké terasy / zahrady
 • kvalita architektonického návrhu a design interiéru
 • špičkové použité materiály a vybavení
 • zdravé vnitřní prostředí
 • smart technologie
 • soukromí rezidentů
 • nadstandardní služby (např. recepce 24/7)
 • správné stanovení tržní ceny, diplomacie a diskrétnost při jednání

Při prodeji luxusních nemovitostí platí jiné zásady než u těch tradičních. Každou je třeba posuzovat zvlášť a pečlivě zohlednit všechna specifika. Přestože se nacházejí i ve stejných lokalitách jako klasické nemovitosti, nelze je s nimi porovnávat a například podle nich požadovanou částku korigovat. „Správné určení tržní ceny vyžaduje mnoholeté zkušenosti a vynikající znalost trhu. U luxusních nemovitostí ještě více než u jakýchkoli jiných představuje důležitou součást prodeje správná prezentace prodávaného bytu či vily. Klientela poptávající tento segment má vysoké nároky: požaduje vkusný design, špičkovou kvalitu, možnost přizpůsobení svým často specifickým požadavkům. A navíc špičkový zákaznický servis,“ uvádí ředitel realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties Jiří Kučera. Naprostou samozřejmostí je diskrétnost, neboť tuto část trhu vystihuje jeho značná uzavřenost. S ohledem na vysoké částky, za něž se nemovitosti prodávají, musí mezi makléřem a klientem panovat oboustranná důvěra. Nepostradatelné je umění diplomacie: kupci i majitelé totiž často jednají v zastoupení.

Foto: Březový háj v Předboji, Praha-východ

Lokalita, lokalita, lokalita

Ať už se jedná o historickou nemovitost nebo nejmodernější projekt uznávaného architekta, vždy a za všech okolností je stěžejním faktorem lokalita. K nejžádanějším patří centrum Prahy, tedy například Malá Strana a Staré Město, dále Vinohrady, Břevnov, části Smíchova a Dejvic, ale etabluje se také Pankrác s vyrůstajícími výškovými budovami. Mezi populární čtvrti, obzvláště mezi mladou generací, se řadí Karlín a Holešovice. Výjimku tvoří vily, které jsou hojně rozesety po celé Praze a jejím širším okolí. Co se týče zbytku republiky, nelze generalizovat – podle Jiřího Kučery záleží případ od případu. Obecně ovšem ještě platí, že ve velmi atraktivních rekreačních oblastech, jako jsou například části Krkonoš či Šumavy, se stále častěji objevují exkluzivní nemovitosti druhého bydlení. Pokud jste milovníky vodních sportů, užijete si moderní apartmány na březích Lipna. Projekt MOLO Lipno Resort nabídne novým rezidentům 91 exkluzivních bytů a penthousů. Dlouho ale neváhejte, rekreační nemovitosti zažívají nyní boom a brzy bývají vyprodané.

K často vyhledávaným parametrům exkluzivních bytů patří nevšední výhledy na Prahu. Typické je proto jejich umístění v nejvyšších patrech, oblíbené jsou rozlehlé penthousy či mezonety.

Foto: vizualizace projektu MOLO Lipno Resort

Do samostatné kategorie pak dále spadají historické nemovitosti jako například zámky.

zámek Mirošov na prodej

Foto: zámecký komplex Mirošov

Byť se mnoho exkluzivních nemovitostí nachází ve stejných čtvrtích, bývá mezi nimi zpravidla dostatečně velká vzdálenost, aby soukromí rezidentů zůstalo zachováno. Ať už jde o solitérní bydlení na klidných předměstích, nebo o bydlení v uzavřených komunitách s 24hodinovým zabezpečením, je nezbytnou podmínkou, aby rezidenti měli k dispozici dokonalou infrastrukturu a občanskou vybavenost: od prestižních mezinárodních škol přes nákupní centra až po zdravotní péči. Jinak zcela průměrnou oblast může dále zatraktivnit vysoká koncentrace gurmánských restaurací a barů. Neodmyslitelnou součást exkluzivního bydlení samozřejmě představují i samotné pozemky. Ty musí odrážet úroveň dané nemovitosti – měly by tedy být v harmonii s její velikostí a nabízet prémiové vybavení (bazény, vířivky, pěstěné zahrady či altány, okrasná jezírka, nebo třeba i tenisový kurt).

Foto: www.luxent.cz/novy-projekt-ctyr-modernich-rodinnych-domu-malostanska-velke-popovice/

Špičkové provedení je podmínkou

K charakteristikám luxusní nemovitosti patří vysoce kvalitní, nadčasové stavební materiály s dlouhou životností a elegantním nádechem. „Konstrukční materiály, povrchové úpravy, moderní zařízení a design musí být nad rámec toho, co je považováno za standardní“, vysvětluje Jiří Kučera a dodává: „V dnešní době přibývá také téma udržitelnosti a rostoucí zájem o použití ekologických materiálů.“ Právě vizuální stránka domu či bytu bývá většinou tím prvním, co potenciální kupující bere v potaz. „Ve skutečnosti hraje estetika luxusní nemovitosti prim při rozhodování u velké části zájemců. Co se týče stylu, může se jednat o jak moderní, tak klasický. Vždy by však měl být uměřený, s pokorou ke svému okolí, avšak i přesto s unikátním a sebevědomým vzhledem. Někteří ocení i vhodně zakomponované inovativní prvky,“ říká Jiří Kučera.

Foto: Horské apartmány Albeřice

Neméně důležitým faktorem je design interiéru, který by měl být zařízený nadčasově či ve svém originálním stylu a především v souladu se zbytkem nemovitosti. Zájemce o koupi často upoutají i vkusně zakomponované exotické doplňky nebo umělecká díla.

luxusní byt na prodej na Malé Straně

Foto: www.luxent.cz/prodej-byt-6-a-vice-praha-1-mala-strana/

Na škodu není ani excentrické vybavení. Oproti běžným bytům snesou ty exkluzivní notnou dávku luxusu. Co byste říkali na křišťálové lustry či prosklené stěny a podlahy?

Foto: luxusní mezonetový byt na Praze 5 - Hlubočepy

Nadstandard v každém slova smyslu

Exkluzivní nemovitosti díky nesrovnatelně větší rozloze v porovnání s těmi běžnými dokážou zajistit, aby každý člen vaší rodiny měl svůj vlastní prostor a soukromí. V plošně velkorysém měřítku jsou pak pojaty společné prostory: typicky s prostornou kuchyní, obývacím pokojem dostatečným pro setkávání většího počtu hostů a také s několika hostinskými pokoji. Jedinečné vlastnosti luxusní nemovitosti, které podle Jiřího Kučery musí dobrý realitní makléř umět zohlednit, obvykle přicházejí právě s doplňkovými místnostmi. Mezi exkluzivní funkce výjimečného domu patří různé herny, salonky, malá fitness, sauny, lázně a bazény, kina, prostorné šatny či vinné sklípky.

Nadstandardní množství pokojů umožňuje vyhovět nejrůznějším potřebám. Rodinné sídlo tak můžete obohatit svým vlastním privátním kinosálem, což určitě ocení všichni známí a kamarádi, kteří se k vám na filmové večery jen pohrnou.

Foto: kinosál v rodinném sídle Panenské Břežany (archiv)

Life & style

Novinky ze světa realit