Loft versus mezonet: jaké jsou rozdíly a který je pro vás ten pravý?

Na první pohled tak podobné, ale přesto jiné. Lofty a mezonety jsou dva unikátní typy bydlení, které splňují různé potřeby a odpovídají odlišným preferencím. Hlavní rozdíly mezi nimi spočívají v prostorovém rozvržení, architektonickém stylu, historii a umístění. Při rozhodování mezi těmito možnostmi je třeba zvážit, jaké aspekty bydlení jsou pro vás nejdůležitější a zda odpovídají vašemu životnímu stylu. V tomto článku se podíváme na to, co jsou to lofty a mezonety, jak se od sebe liší a pro koho jsou vhodné. Těšit se můžete také na přehlídku našeho pestrého portfolia!

Projekt Sokolovská 126, Karlín, Praha 8

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-sokolovska-126-praha-8-karlin/

Pojmem loft je označován otevřený obytný prostor, často ve starších budovách, jako jsou bývalé továrny nebo sklady, které jsou přestavěny a renovovány pro moderní bydlení. Tyto luxusní byty se proto vyznačují industriálním charakterem a nezaměnitelným geniem loci původního prostředí. Lofty mají otevřený půdorys bez pevných příček, vysoké stropy (často s odhalenými trámy či potrubím), velká okna zajišťující dostatek přirozeného světla a industriální estetiku s neopracovanými materiály (např. cihly, beton nebo kovové konstrukce). S ohledem na neobvyklou výšku stropů se součástí loftů stávají různá vestavěná patra a galerie, které se ideálně hodí například pro pracovní kout. Toto netradiční bydlení se těší oblibě u milovníků extravagance, volnosti a kreativních řešení prostoru – není divu, že je v minulosti jako jedni z prvních začali obývat umělci.

Lofty Andel

Zdroj: www.loftyandel.cz/

Oproti tomu mezonet popisuje exkluzivní byt rozprostírající se přes dvě nebo více podlaží, jež spojuje vnitřní schodiště. Co se týče jejich umístění, bývají součástí větších budov, ale i samostatně stojících jednotek. K typickým rysům mezonetů patří kromě více podlaží oddělené pokoje s pevnými příčkami pro soukromí a separaci mezi funkcemi domácnosti, flexibilní rozvržení prostoru podle potřeb obyvatel a přístup k venkovním prostorům, jako jsou balkony, terasy nebo malé zahrady. Mezonety si často pořizují rodiny s dětmi, neboť dispozice připomínající luxusní vilu či dům zajišťuje spoustu prostoru a soukromí, ale zároveň skýtá bydlení v městském centru poblíž všeho potřebného.

mezonet na pronájem

Zdroj: www.luxent.cz/nabidka/N6299

Hlavní rozdíly mezi loftem a mezonetem tedy zahrnují:

  • prostorové rozvržení, kde loft má otevřený půdorys a mezonet oddělené pokoje a více podlaží
  • architektonický styl, přičemž lofty charakterizuje industriální design a mezonety široká škála stylů (od moderních až po tradiční)
  • historii a umístění, neboť lofty se často nacházejí ve starších budovách v průmyslových částech města a mezonety v novějších stavbách nebo samostatně stojících jednotkách
  • přístup k venkovnímu prostoru, který mezonety často nabízejí, zatímco u loftů to nebývá tak běžné

Mezonety a lofty v novém světle

Ať už si vaše srdce získal loft nebo mezonet, při jejich zařizování zvažte především pořízení vhodného osvětlení. Svítidla totiž hrají klíčovou roli v atmosféře a funkcionalitě jakéhokoli obytného prostoru.

V případě loftů, které se vyznačují vysokými stropy a industriální estetikou, jsou ideální závěsná svítidla či drátěné lampy, které dodají prostoru nádech autenticity. Například série svítidel Upside Down Trinity Pendant, jež vytvořil známý český designér Boris Klímek pro prestižní značku Lasvit, je s ohledem na jednoduchost a syrovost volně zavěšených kabelů skvělou volbou.

osvětlení Lasvit

Zdroj: www.lasvit.com/

Pro mezonety, které se vyznačují více úrovněmi obytného prostoru, doporučujeme zvolit elegantní lustry, jenž opticky prostor zvětší. Zajímavý je model Jack O'Lantern navržený uznávanou designérkou Lucií Koldovou pro prémiovou značku Brokis. Tento geometricky vyvážený světelný prvek nabízí širokou škálu kombinací a může být zavěšen samostatně nebo v sestavách. Rovněž lze využít kombinaci podlahových a stolních lamp, které přispějí k útulné atmosféře a zároveň zvýrazní další prvky interiéru.

brokis collections

Zdroj: www.brokis.cz/

Kde v Praze pořídit loft?

V nabídce naší realitní kanceláře samozřejmě objevíte jak lofty, tak mezonety. Poslední designový loft 2+kk s galerií o rozloze 112 m2 seženete v projektu Lofty Anděl. Tento unikátní byt je navržen v Art Deco stylu a nabízí velkorysý obývací pokoj s výškou stropů až 4,6 metru, ložnici s vestavěnou skříní a en-suite koupelnou, podlouhlou chodbu v art deco stylu a galerii, kterou lze využít jako malou pracovnu či hostinský pokoj. V bytě je také druhá koupelna se sprchou a vestavěné skříně s úložnými prostory. K bytu náleží prostorný sklep o rozloze 8 m2.

Loft je vybaven špičkovými materiály a moderními technologiemi, k nimž patří dubová skládaná podlaha, originální velkoformátová dlažba inspirovaná původním terazzem, rekuperace, klimatizace a designové radiátory. Prodává se samozřejmě s vestavěnými skříněmi a kuchyní. Lokalita Anděla poskytuje veškerou občanskou vybavenost a hladké dopravní spojení metrem, tramvajemi i autem ve všech směrech.

Lofty Anděl, Praha 5

Zdroj: www.loftyandel.cz/

To rezidenční projekt Garden Lofts v zelené lokalitě Prahy 5, nedaleko Dívčích hradů a stanice metra Radlická, nabízí aktuálně ještě 7 volných luxusních bytů s dispozicemi od 1+kk po 4+kk s terasami, předzahrádkami a balkony. Všechny jsou vybaveny SMART Home systémem pro řízení domácnosti. Autory interiérů a designu se stali manželé Pizingerovi ze studia Morix, o návrh budovy se postaral architekt Ing. Jan Kasl.

Budoucí rezidenti se mohou těšit na terasovitou zahradu, workoutovou zónou a zahradní bazén pro aktivní i pasivní odpočinek. Za přírodními krásami lze vyrazit do nedalekého Prokopského údolí či přírodní rezervace Vidoule. Občanská vybavenost a centrum Prahy jsou snadno dostupné jak metrem, tak tramvajemi. Projekt je vhodný pro individuální i rodinné bydlení a zároveň skýtá skvělou příležitost pro investici do bytu.

Garden Lofts, Praha 5

Zdroj: www.gardenlofts.cz/

Mezonet pro rodinu i k rekreaci

Jestli preferujete tradiční uspořádání bytu, určitě vás zaujmou mezonety v rezidenčním projektu Na Spojce v klidné části Prahy 10. Jednotky nabízí vysoký standard vybavení a nachází se v historickém činžovním domě, který prochází kompletní rekonstrukcí a vyznačuje se výbornou dopravní dostupností. Okolí nabízí bohatou občanskou vybavenost včetně kaváren, restaurací, obchodů, kulturních akcí a parků.

Na Spojce 2, Vršovice, Praha 10

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-na-spojce-praha-10-vrsovice/

Z pěti mezonetových bytů s galeriemi s obytnou plochou od 101,9 do 232,8 m2 v dispozicích 3+kk, 3+1, 4+kk a 6+1 můžete vybírat v projektu Sokolovská 126. Některé z nich disponují terasou či lodžií s nádherným výhledem na park Vítkov a blízké okolí. Jednotky vyrostly v posledním patře novorenesančního domu s výtahem v pražském Karlíně, jenž prošel kompletní rekonstrukcí s důrazem na zachování historických prvků. Při výstavbě byly použity kvalitní materiály, budova i luxusní byty tak splňují veškeré požadavky na komfortní a moderní bydlení.

Mezonety se skvěle hodí například pro vícečlenné rodiny. Interiéry totiž poskytují spoustu hravých řešení pro dětské pokoje, jako například prostor na postel za komínem s vyhlídkou do obývacího pokoje, prosklené „oko“ či dětský́ úkryt u konstrukce nárožní věže.

Mezonety Sokolovská 126, Karlín

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-sokolovska-126-praha-8-karlin/

Mezonety se dají pořídit také pro účely druhého bydlení. V luxusním resortu MOLO Lipno Resort vyrostl například exkluzivní byt 3+kk s obytnou plochou 114,8 m2 a balkonem o rozloze 8,7 m2. Nabízí prostornou předsíň s komorou a úložnými prostory, obývací pokoj s kuchyňským koutem a balkonem a další samostatný pokoj. V horním patře se nachází galerie a ložnice. K bytu náleží sklep, uzamykatelná kóje a dvě parkovací stání v podzemních garážích s nabíjecí stanicí pro elektromobily.

Developerský projekt, situovaný na břehu Lipna a obklopen šumavskou přírodou, představuje nádherné rekreační místo. Budoucím rezidentům bude k dispozici také pětihvězdičkový hotel, který rozšíří nabídku služeb po celou sezónu. Na promenádě mezi rezidencí a hotelem naleznete obchody a kavárnu vedoucí ke 150 metrů dlouhému molu s bazénem a restaurací.

Molo Lipno mezonet

Zdroj: www.luxent.cz/nabidka/D.2-132

Ať už je vaším vysněným bydlením loft či mezonet, rádi Vám pomůžeme najít to pravé. Jsme experti na prodej exkluzivních nemovitostí v Česku i v zahraničí. Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit