Schodiště představuje nedílnou součást každého luxusního domu či mezonetového bytu a jeho význam v interiéru nelze podceňovat. Slouží nejen jako spojovací prvek mezi různými patry, ale také má značný vliv na celkový vzhled prostoru. V tomto článku si přiblížíme, jak správně vybrat schody, které budou nejen praktické, ale i esteticky působivé.
Schody jsou zásadním konstrukčním prvkem každé rodinné vily či exkluzivního vícepatrového bytu, jelikož umožňují se pohodlně pohybovat mezi poschodími. Kvalitně navržené a správně umístěné schody tak výrazně usnadňují každodenní rutinu a zvyšují komfort bydlení. Kromě své praktické funkce mohou mít význačný vliv také na design a atmosféru bydlení. Jak postupovat při výběru toho pravého schodiště?
Schody jednoznačně představují dlouhodobou investici. Před jejich pořízením je nutné pečlivě zvážit všechny klíčové parametry, především berte v úvahu jejich funkčnost a bezpečnost. Důležité je, aby co nejvíce minimalizovaly riziko pádu či úrazu.
Nejprve si důkladně vyměřte prostor, který máte pro instalaci schodiště k dispozici. Standardně vám vystačí plocha 4 až 5 metrů čtverečních. Minimální šířka schodů činí 90 centimetrů, do frekventovanějších prostor a rodinných domů se doporučuje klidně až 120 centimetrů – v tomto případě se pohodlně na cestě vyhnou dvě osoby.
Počítejte s tím, že schodiště budete používat opravdu často. Pečlivě proto zvažte ergonomii a výšku schodů, aby byly pohodlné pro chůzi. Optimálně se mezi jednotlivými schody nechává 15 až 18 centimetrů, na šířku by stupně měly mít kolem 28 až 33 centimetrů. Ideální sklon se udává v hodnotě do 35°, u vyššího sklonu už jsou schody příliš strmé a tím pádem nepraktické.
Opomenout byste neměli ani výběr zábradlí. Tento prvek má značný podíl na uživatelském komfortu a je jakousi třešničkou v celkovém vzhledu schodiště. Mělo by být u každého stupínku a dosahovat minimální výšky 90 centimetrů, doporučuje se však až 110 centimetrů. Může být buď celé vyplněné či tyčové, kde ještě záleží na vzdálenosti jednotlivých tyček. Mezery mezi nimi by neměly přesáhnout 120 milimetrů.
Nezapomeňte ani na správné osvětlení. Pokud ke schodům nedopadá dostatek denního světla, nezbytné je pořízení umělého osvětlení nad schody nebo vedle nich, aby byl pohyb po nich snadný i při snížené viditelnosti, např. v noci. K lepší orientaci poslouží i nejrůznější LED pásky podél nebo přímo pod jednotlivými schody či bodové osvětlení, které se dá vložit třeba do stěn. Inspirovat se můžete u moderně nasvíceného schodiště v v dokončeném vzorovém Chaletu + v projektu Jizerské Chalety.
Při výběru schodů je důležité myslet i na celkový vzhled interiéru. Schody by měly ladit s ostatními prvky, především s podlahami a nábytkem. Existuje hned několik různých typů schodů podle způsobu ukotvení konstrukce:
Schodnicové schody patří mezi oblíbenou volbu mnoha moderních domovů. Typické je zde schodiště dřevěné či kovové. Název schodnicové je odvozený od přenášeného zatížení jednotlivých stupňů do schodnice. V tomto případě je velká variabilita, co se týká výběru zábradlí na schodiště, i proto se staly jasnou volnou do vzdušného interiéru designového bytu na Malé Straně v Praze.
Na finální vzhled i odolnost schodiště má význačný vliv zvolený materiál. Mezi ty nejběžnější patří:
Pestrá paleta nejrůznějších možností dokazuje, že výběr schodů není pouze technickou záležitostí. Je to proces, který vyžaduje pečlivé zvážení různých faktorů, od praktických hledisek až po designové aspekty. Věříme, že s těmito radami si při výstavbě či rekonstrukci luxusní nemovitosti zvolíte takové schodiště, která nejenže bude náležitě plnit svou funkci, ale také přidá vašemu domovu náležité kouzlo.
Sháníte exkluzivní nemovitost, kde má hlavní slovo designové schodiště? Na prodej rodinných domů se specializujeme! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.
Life & style