Udělejte krok vpřed s inteligentní domácností

Smart produkty, jako jsou hodinky či telefon, se staly již běžnou součástí našich dní. Dokážou totiž nabídnout uživatelsky přívětivé funkce, které usnadní život hned na několika úrovních. Podobný komfort dokáže dodat i dobře nastavený systém chytré domácnosti. Co si pod tímto pojmem představit a jaké jsou klíčové výhody, vám prozradíme v článku. A na závěr doplníme tipy, kde hledat exkluzivní bydlení s aspekty chytré domácnosti v našem portfoliu!

smart home

Zdroj: pixabay.com

Bydlení budoucnosti ve stylu smart home

Chytrá domácnost nás posouvá dál od tradičního zařízení, kdy jsme vše museli dělat ručně – nastavovat osvětlení pomocí vypínačů, topení pomocí mechanických termostatických hlavic či přímotopů, žaluzie díky rolovacím šňůrám. A před odchodem do práce nebo odjezdem na dovolenou byla vždy potřeba zkontrolovat řada věcí, a i tak jsme odjížděli s nepříjemným pocitem, že jsme na něco zapomněli. Tomu všemu dejte sbohem!

Tzv. smart home totiž představuje propracovaný systém, do nějž lze zahrnout veškeré vybavení domácnosti – od vytápění, osvětlení, přes chlazení a větrání až po zabezpečení, zábavní elektroniku i běžné domácí spotřebiče. Všechny tyto prvky jsou propojeny s centrální jednotkou i mezi sebou navzájem, čímž je lze ovládat souběžně či na dálku po odchodu do práce. Luxusní bydlení se tak dá ovládat prostřednictvím centrální jednotky či aplikace ve smartphonu, tabletu či počítači.

chytrá lampa

Zdroj: wikimedia.org

Proč chytrou domácnost chceme i potřebujeme

Hlavní výhodu beze sporu naleznete v tom, že chytrá domácnost pracuje pro vás, nikoliv vy pro ni. Sama totiž zvládne řadu rutinních činností – odhadem dokáže ušetřit více než 50 000 pravidelných úkonů za rok, tedy zhruba 138 hodin života! Dále zvyšuje úroveň vaší bezpečnosti, pohodlí a navíc přináší úsporu energií. Jednorázová investice do bytu se vám tak vrátí v podobě maximálního zjednodušení vašeho života!

Pojďme si fungování chytré domácnosti představit detailněji:

  • snadné ovládání chytré domácnosti
  • můžete spouštět oblíbené scénáře
  • lepší přehled o domácnosti
  • zvýšení bezpečnosti
  • nižší náklady

1. Chytrou domácnost lze snadno ovládat centrální jednotkou v pokoji, aplikací ve smartphonu či hlasovými příkazy skrze hlasové asistenty jako jsou Amazon Alexa, Google Home či Apple Siri. 

2. Můžete vytvářet automatické scénáře pro různé rutinní situace – například ráno vás místo budíku vzbudí roztažení žaluzií, pomalu se rozsvěcující měkké světlo či hudba v reproduktoru, zatímco v kuchyni se již kávovar bude chystat na přípravu vaší oblíbené kávy.

3. Máte neustálý přehled o vaší domácnosti, ať už jste v práci nebo na druhé straně zeměkoule. Nestane se, že byste nechali rozsvícená světla nebo zapnuté spotřebiče. Zvonek s kamerou vás pak například upozorní na příchod pošťáka, se kterým se tak snadno můžete domluvit na jiném termínu doručení zásilky.

4. Chytrá domácnost dbá na vaši bezpečnost a pomocí chytrých kamer a pohybových čidel monitoruje dění kolem vašeho luxusního domu či vily. Zároveň však tento systém dokáže rozpoznat domácího mazlíčka či rodinného přítele. Osvětlení pak rafinovaně zvládne nasimulovat vaši přítomnost – střídavě se rozsvěcejí a zhasínají světla v místnostech. Dále lze nastavit simulaci vytahování a zatahování žaluzií. Případný zloděj tak nemá šanci poznat, že jste pryč.

5. Smart systém vám pomůže snížit náklady na provoz domácnosti. Termostaty dokážou regulovat teplotu v jednotlivých místnostech podle aktuální potřeb a denní doby. Na noc se teplota sníží, čímž zlepšíte svůj spánek a zároveň ušetříte. Centrální jednotky navíc průběžně měří spotřebu vody, učí se vaše zvyklosti a následně ohřejí vodu na vyšší teplotu, jen když ji ví, že ji doopravdy využijete.

chytrá aplikace

Zdroj: unsplash.com

Jak tedy na inteligentní domácnost?

Pokud byste si rádi nastavili chytrou domácnost po částech v již v zabydleném luxusním bytě v Praze, předem se ujistěte, že spolu veškeré zásuvky, žárovky, různá čidla a řídící jednotky budou správnou komunikovat. Ideálním případem samozřejmě je, pokud nyní poptáváte například luxusní rodinný dům na prodej, vše vybrat od jednoho dodavatel. Poté budete mít stoprocentní jistotu, že jsou veškeré komponenty spolu kompatibilní.

 

luxusní chytrá domácnost

Zdroj: Garden Lofts, Luxent

My u našich nově připravovaných developerských projektů dbáme na propracovaný systém chytré domácnosti. Například se systémem, který poskytuje náš partner Loxone, tak v projektu Garden Lofts získáte celou řadu exkluzivních funkcí pro luxusní bydlení! Patří k nim mimo jiné multifunkční tlačítko Touch Tree, senzor otevřených oken, řízené odvětrávání či inteligentní zvonek. To vše samozřejmě s centrální monitoringem a správou, záznamy i vlastními uživatelskými režimy.

inteligentní domácnost

Zdroj: Harrachov Peaks, Luxent

Smart home si užijete také v exkluzivních bytech v projektech Harrachov Peaks či v Albeřicích v populárních rekreačních lokalitách. Máte-li zájem o bližší informace, neváhejte se nám ozvat – buď online, nebo se za námi rovnou stavte v naší moderní kanceláři Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1.

chytrá domácnost v developerském projektu

Zdroj: Horské apartmány Albeřice, Luxent

Life & style

Novinky ze světa realit