Co čeká Prahu v roce 2024?

Praha se chystá na vzrušující časy plné změn a obnovy. Plány na lepší dopravu, revitalizaci brownfieldů a oživení ikonických míst nabírají na obrátkách. Přestože se o těchto projektech dlouho mluvilo, jejich realizace byla brzděna spory, pečlivou přípravou a složitými povolovacími procesy. Nicméně se zdá, že v roce 2024 některé z nich konečně začínají nabírat reálné obrysy. Podívejme se společně, jaké transformace zásadně ovlivní tvář hlavního města.

Praha z výšky

Zdroj: www.wallpaperflare.com/amazing-view-on-the-historic-city-of-prague/

Václavské náměstí se vrátí ke svým kořenům

Projekt proměny Václavského náměstí patří mezi nejvýznamnější a nejzásadnější iniciativy v hlavním městě. Po skoro dvaceti letech plánování a příprav byla v roce 2022 dokončena rekonstrukce spodní části této ikony, kde vznikl nový vodní prvek, byly vysázeny lípy a položena moderní dlažba.

Nyní se pozornost zaměřuje na horní část, kde se kromě výsadby dalších stromů plánuje především instalace tramvajových kolejí. Tímto krokem by se tramvajová doprava po dlouhých čtyřiceti letech měla vrátit na své původní historické místo – povede kolem sochy svatého Václava směrem k Vinohradské třídě. Ulehčit by se tak mělo přetíženému úseku kolem ulic Lazarská, Vodičkova a Jindřišská.

Revitalizace Václavského náměstí v Praze

Zdroj: www.jakubcigler.archi/revitalizace-vaclavskeho-namesti

Chcete-li bydlet v blízkosti Václavského náměstí můžete se podívat na naši nabídku bytů v centru Prahy. Aktuálně naše portfolio zahrnuje například unikátní mezonetový byt 4+kk v Pařížské ulici. V lukrativní čtvrti Starého Města pak prodáváme luxusní byt 3+kk s výhledem na Pražský hrad, či prostorné 5+kk v Melantrichově ulici. Slunný a dobře dispozičně uspořádaný investiční byt 2+kk pak naleznete na Novém Městě v blízkosti Národní třídy.

byt v centru Prahy na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-byt-2-kk-praha-1-nove-mesto/

Na prominentní adrese Václavské náměstí nabízíme také pronájem obchodních prostor – například jednotku o velikosti 480 m2 ve známém prvním československém poválečném obchodním domě. Pronajmout si tu můžete také moderní kanceláře o rozloze 500 m2 s nádherným výhledem.

obchodní prostory  v centru Prahy

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-komercni-obchodni-prostory-praha-1-nove-mesto/

Hezčí a bezpečnější náměstí Jiřího z Poděbrad

Dalším významným náměstím, které podstupuje revitalizaci, je Náměstí Jiřího z Poděbrad. Již dlouho se jedná o horké téma, jelikož prostor byl dlouho v nevyhovujícím stavu. První kroky již byly učiněny, a to především v okolí stanice metra, kde byl dokončen nový bezbariérový vchod, což zlepšuje dostupnost pro všechny obyvatele a návštěvníky. Nyní se plány zaměřují na samotné prostranství náměstí.

Chystané úpravy zahrnují rozšíření prostoru před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, výsadbu aleje platanů a instalaci závlahového systému pracujícího s dešťovou vodou. Kromě toho se předpokládá vznik nového mobiliáře, který přispěje k pohodlí a atraktivitě náměstí. Samozřejmostí je zachování oblíbených farmářských trhů, kde je k dostání množství lokálních čerstvých potravin.

Revitalizace Náměstí Jiřího z Poděbrad má za cíl nejen estetické zlepšení prostoru, ale také jeho funkčnosti a přizpůsobení se současným potřebám obyvatel. Očekává se, že tato iniciativa přinese nový život do tohoto historického a kulturně významného místa Prahy 3.

Rekonstrukce Jiřího z Poděbrad

Zdroj: www.praha.eu/

V srdci Vinohrad pravidelně nabízíme zajímavé pronájmy luxusních bytů. Nyní u nás najdete například exkluzivní byt 4+kk s balkónem o užitné ploše 121 m2 ve druhém patře historické nemovitosti přímo na náměstí Jiřího z Poděbrad.

pronájem bytu Praha

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-4-kk-praha-3-vinohrady-3/

Pozornosti se dočkají pražská nádraží

Nedávno prošlo první proměnou Masarykovo nádraží, které obohatil komplex budov od světoznámé architektky Zahy Hadid. Nyní se chystá rekonstrukce nástupišť a výstavba zcela nového nástupiště pro trať vedoucí na letiště. Ta má navýšit kapacitu, zlepšit pohodlí cestujících a přispět k lepšímu propojení města s letištěm.

Po rekonstrukci bude frekventované pražské nádraží bezbariérové a nové zastřešení propojí Florenc s Hybernskou ulicí a Hlavním nádražím. Místo dosavadních sedmi budou vlaky stavět u devíti kolejí. Z patra povedou eskalátory, schodiště a výtahy na jednotlivá nástupiště. Vznikne rovněž nový vestibul pro čekající cestující.

Masaryčka Praha

Zdroj: www.masarycka.com/

Nový kabát dostane i další nádraží, a sice to na Smíchově. Správa železnic se chystá opravit všechny koleje a nástupiště, přestavět oba podchody a prodloužit je pod celou stanicí. Důležitou součástí modernizace je také zajištění bezbariérového přístupu k nástupištím pomocí nových výtahů.

Kromě rekonstrukce nádraží se má na Smíchově vybudovat moderní dopravní terminál, který propojí všechny druhy městské hromadné dopravy. Ten nahradí stávající autobusové nádraží Na Knížecí a bude sloužit nejen jako přestupní uzel, ale také jako záchytné parkoviště P+R.

Revitalizace Nádražní ulice bude pravděpodobně součástí této rozsáhlé rekonstrukce, což přinese další vylepšení dopravní infrastruktury v této oblasti a přispěje ke zlepšení mobility a pohodlí obyvatel a návštěvníků města.

Praha-Smíchov rekonstrukce nádraží

Zdroj: www.spravazeleznic.cz/praha-smichov/rekonstrukce-stanice

Pro ty, kteří na Smíchově hledají stylové bydlení, je tu jedinečná příležitost v projektu Lofty Anděl. K dispozici zbývá poslední jednotka 2+kk o velikosti 112 m2 ve stylu Art Deco. Předností loftu jsou kromě výborné lokality velkoplošná ateliérová okna, díky nimž je celý prostor krásně vzdušný a prosvětlený. Atmosféru pozvedá i výška stropů 4,6 m až do hřebene střechy.

Lodty Anděl Praha

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-lofty-andel-praha-5/

A co čeká metropoli v nadcházejících letech?

V procesu je samozřejmě celá řada dalších významných projektů. Usilovně probíhají práce například na výstavbě metra D anebo opravách hlavních komunikačních tepen – Barrandovského mostu a tzv. Severojižní magistrály.

Neméně podstatnou se stane rozsáhlá rekonstrukce Hlavního nádraží, která zahrne revitalizaci parku Vrchlického sady, novostavbu tramvajové trati Muzeum – Bolzanova a rekonstrukci Nové odbavovací haly Hlavního nádraží Praha. Všechny tři propojí dominanta celého návrhu – architektonicky působivá dřevěná střešní konstrukce.

Součástí by měla být také rekonstrukce a nová výstavba v okolí autobusového nádraží Florenc, která by měla zahrnovat kancelářské a rezidenční budovy, dopravní terminál a záchytné parkoviště. Oba projekty by měly přispět k rozvoji a modernizaci centra Prahy a posílit její význam z hlediska atraktivního městského prostoru.

Hlavní nádraží v Praze

Zdroj: https://novyhlavak.com/

Také nelze opomenout novou budovu Vltavské filharmonie, která by se měla začít stavět zhruba v roce 2027. Návrhu se ujalo renomované dánské studio BIG (Bjarke Ingels Group). Praha by tak měla dostat po vzoru světových metropolí reprezentativní hudební svatostánek.

Vltavská filharmonie Praha

Zdroj: https://vltavskafilharmonie.cz/cs

Toužíte být v centru dění a sháníte exkluzivní nemovitost v Praze? Neváhejte se nám ozvat! Jsme specialisté na prodej luxusních bytů i exkluzivních vil a domů. Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit