„Cool“ nemovitosti, ve kterých by se vám líbilo bydlet

Luxusní segment, zahrnující nevšední nemovitosti v prestižních lokalitách, tvoří svébytnou část rezidenčního trhu. A má své speciální požadavky. Nemovitosti, na které se zaměřuje naše realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties, si žádají profesionální makléře s dokonalou znalostí specifik tohoto trhu. Ti vás nyní vezmou na exkurzi do světa exkluzivních realit s několika vybranými neotřelými perličkami!

Foto: penthouse v Malaze, Španělsko

Přívlastkem „luxusní“ v našich geografických podmínkách většinou lidé dříve chápali cokoli drahého, co svou hodnotu a výjimečnost dávalo okatě na odiv. „Naštěstí se zdá, že doby, kdy výrazem luxusu byly stavby okázalé, demonstrující blahobyt a často i nevkus majitele, jsou pryč. Jak se česká společnost posouvá, bohatne a získává zkušenosti z jiných koutů světa, mění se také představy o architektuře, stavění, způsobu bydlení a vůbec životních potřebách. A tak se proměňuje i pohled na to, co je skutečně luxusní ve významu unikátní a výjimečné. Vztaženo na reality, nečekejme žádné novinky – klíčové hodnoty představují zejména lokalita, architektura a promyšlenost stavby, kvalita použitých materiálů a jejich zpracování či řešení technologií. Neméně důležitou je pak mikrolokalita, tedy bezprostřední okolí, které má zásadní vliv na kvalitu užívání nemovitosti. Sem spadají faktory jako sousedé, typ zástavby, parametry dopravního zatížení, hluk, emise a podobně,“ vysvětluje ředitel realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.

U financování těchto nemovitostí platí, že čím dražší je, tím spíše se kupuje bez úvěru. Jednoznačně je tak u zájemců patrná snaha uložit hotovost do nemovitostí: ve vyšším segmentu činí podíl koupí financovaných hypotékou dle našich údajů jen 10 až 15 %. Podíl investičních nákupů pak obecně překračuje 30 %; ovšem tato hodnota se mění s ohledem na typ objektu.

Na několik opravdu exkluzivních nemovitostí se teď můžete podívat spolu s námi!

S jedinečným geniem loci a dotekem historie

Foto: Zámek Světlá nad Sázavou (archiv)

Jednou z nich je zámek ve Světlé nad Sázavou v krajině Českomoravské vrchoviny z konce 14. století. Komplex zhruba 100 km od Prahy dnes nabízí 5 500 m2 užitné plochy prostor ve dvou nadzemních podlažích a společně s přilehlým anglickým parkem s kaskádou rybníků a můstků o rozloze cca 16 000 m2 tvoří dominantu lokality. Od odborné veřejnosti získal Čestné uznání za významný přínos v oblasti hmotného kulturního dědictví za rok 2020, konkrétně za celkovou obnovu a oživení. „Kromě dvou unikátních prohlídkových tras Expozice historického evropského skla a dále Expozice historických hodin, barokních obrazů, polychromovaných plastik a figurálního porcelánu jsou zde umístěny trvalé a sezónní výstavy," popisuje makléřka Lenka Munter a dodává: „Prostory zámku stávající majitelé pronajímají také například na koncerty, svatby, malé i velké oslavy či hudební festivaly, čímž se zámek stává stěžejním kulturním centrem regionu.“ Tento objekt s 650letou historií oceníte především pro jeho všestranný potenciál – dá se zde vybudovat noblesní hotel s wellness a restaurací, rehabilitační centrum nebo pouze soukromé rodinné sídlo s omezeným provozem části zámku podle vašich představ.

Foto: vodárenská věž, Praha 8 - Libeň

Netradiční bydlení vám poskytne i vodárenská věž v Praze-Libni. Technická památka z roku 1904 byla přestavěna na neotřelé bydlení 3+kk o velikosti 223 m2. Na pozemku o rozloze 1 268 m2 leží mimo jiné podzemní relaxační centrum s připraveným prostorem pro bazén a saunu včetně vinného sklepa s valenou klenbou a garáž pro 8 vozů. V mezonetové obytné části umístěná v nově postaveném tamburu věže si určitě zamilujete unikátní panoramatický 360° výhled na celou Prahu. „Jedná se o velmi specifickou exkluzivní nemovitost, která se pro vás stane neopakovatelnou výzvou. Precizně připravená hrubá stavba nabízí unikátní architektonické provedení vybízející k originálnímu designovému ztvárnění interiérů. Lokalita navíc zaručuje výbornou občanskou vybavenost a dopravní dostupnost,“ říká makléřka Pavla Kalousová.

 

Foto: secesní vila Helenka, Praha 5 (neveřejná nabídka)

Jedinečnou historickou nemovitostí na prodej je také secesní vila Helenka. V pražské čtvrti Malvazinky si ji pro vlastní potřebu postavil v roce 1903 architekt Alois Korda. O výzdobu fasády s květinovými vzory a slunečními hodinami se postaral malíř František Kobliha. Dnes na užitné ploše 715 m2 v pěti podlažích naleznete celkem dvacet originálně řešených pokojů, v podkroví se rozprostírá luxusní mezonet s terasou a designovým interiérem. V ikonické věži s okny ve tvaru měsíce v úplňku a s rovnou střechou se pak nachází pracovna. „Jeden ze skvostů našeho portfolia, secesní vila Helenka, je unikátní nejen svou architekturou, ale také multifunkčností. Hodí se totiž pro rezidenční, ale i komerční využití, kdy poslouží například jako sídlo firmy či designový hotel,“ domnívá se makléřka Šárka Tichá a doplňuje: „Jedná se o skutečně ojedinělou příležitost, jelikož v této lokalitě jsou luxusní vily na prodej zřídkakdy k mání. Tato stavba je navíc považována za součást českého kulturního dědictví.“

Mezi oblíbené nemovitosti patří rovněž prvorepublikové vily na prodej v blízkosti Prahy, které pražská smetánka tehdy využívala jako svá letní sídla. K nim se řadí též citlivě zrekonstruovaný dům z roku 1926 o velikosti 226 m2 stojící na skále u řeky Sázavy v obci Chocerady. Vyznačuje se kupříkladu kvalitně zhotovenými či repasovanými truhlářskými prvky nebo klasicistními kamny v jídelně.

Foto: prvorepubliková vila v Choceradech (archiv)

Co se týče historických nemovitostí, představují podle ředitele realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties skutečně svébytnou část realitního trhu: „Již z podstaty jde o unikátní objekty, které vyžadují specifický přístup majitele a velké investice. Na oplátku ale poskytují povětšinou jedinečné umístění a pocity a zážitky spojené s historií. Často kupujícím přináší radost i to, že se péčí o takovou památku podílejí na zachování kulturního bohatství. Vlastníci historických nemovitostí k nim mají zpravidla pevný vztah a rozhodnutí o jejich prodeji proto bývá hodně bolestné. A tak jim obvykle velice záleží na tom, kdo se stane novým majitelem. Zprostředkování prodeje památek je samo o sobě komplikované i z hlediska nároků na orientaci v oblasti památkové ochrany a péče. Naši makléři mají mimo jiné hluboké znalosti historie a umění, což jim umožňuje lépe komunikovat se zájemci o tento typ nemovitostí.“

Za odpočinkem i za hranice

Podle Jiřího Kučery v poslední době poptávka po specifických nemovitostech roste: „Stále více lidí investuje do realit, které jsou svým způsobem ojedinělé, nenahraditelné a nelze je replikovat. Jde o velmi pestrý mix nemovitostí: od prvorepublikových vil s odpovídajícími zahradami v prestižních čtvrtích přes chalupy v přírodě s krásným výhledem až po technické a historické památky. Dalšími často poptávanými nemovitostmi jsou objekty vhodné pro tzv. druhé bydlení.“

 

Foto: historická roubenka v Krkonoších

Zájem o rekreační bydlení, který započal v loňském roce, trvá i letos a dle expertů ze společnosti Luxent – Exclusive Properties nás tato zvýšená poptávka jen tak neopustí. Prvotním motivem současných kupujících je využití pro vlastní potřebu. Chtějí vlastnit nemovitost mimo město, kam mohou kdykoli přijet a plnohodnotně žít prakticky libovolně dlouhou dobu. Příkladem takové stavby je památkově chráněný roubený dům z konce 19. století ve Velké Úpě. K nemovitosti o 300 m2 náleží pozemek s rozlohou 3 166 m2. A pokud netoužíte po historickém objektu, můžete si pořídit luxusní moderní druhé bydlení v novém developerském projektu Molo Lipno Resort přímo u břehu jezera Lipno! Komplex, jehož dominantou se stane 150 metrů dlouhé dřevěné molo s vyhřívaným bazénem, nabídne 87 exkluzivních bytů a penthousů a prémiové služby pětihvězdičkového hotelu.

Foto: developerský projekt MOLO Lipno Resort

Stále častěji však Češi vyhledávají i luxusní nemovitosti v zahraničí. K populárním destinacím patří především přímořská letoviska v čele se Španělskem nebo Spojenými arabskými emiráty. Realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties v těchto oblastech nabízí například penthouse o dispozici 4+kk s celkovou plochou 710 m2 nacházející se v posledním patře rezidenčního komplexu Sky Villa – Malaga ve Španělsku. Výhledy na moře i hory se můžete kochat z prosklené terasy s vlastní vířivkou!

 

luxury apartment in One Palm project, Dubai

Foto: developerský projekt One Palm, Dubaj

Prodej apartmánů určených k druhému bydlení s rozlohou od 400 m2 a s vysokými stropy ve stylu loftových bytů nabízíme také v dokončovaném projektu One Palm, který vyrůstá na ostrově Palm Jumeirah v Dubaji. Kromě nadstandardních služeb rezidence, do nichž spadá mimo jiné zahrada, vlastní pláž, několik bazénů, spa a fitness centra, kino či privátní molo pro jachty, se o váš aktivní odpočinek postará široké spektrum volnočasových aktivit v okolí, například potápění, golfové hřiště nebo vodní park.

V našem portfoliu samozřejmě naleznete i další skvosty, například jedinečné rodinné vily či nejluxusnější byty v Praze – rádi vám je osobně nad šálkem kávy či čaje představíme v naší luxusní kanceláři Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1!

 

Life & style

Novinky ze světa realit