Rozhledna, pošta, vodní mlýn: i takové netradiční nemovitosti lze v Česku koupit

Kromě běžných typů nemovitostí, jako jsou byty a rodinné domy na prodej, se v České republice vyskytují také netradiční stavby. Mimo historické nemovitosti a zámky k nim patří například mlýny, vodárenské věže, rozhledny či staré pošty. Ty mohou po přeměně sloužit jako luxusní bydlení, ale i zajímavá investice s podnikatelským potenciálem. Podle odbornice naší realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties v současné době klienty ovšem nezajímá pouze pořizovací cena pozemku nebo stavby a náklady na přestavbu. Je pro ně důležitá rovněž udržitelnost takovýchto objektů.

Rozhledna Roprachtice, Krkonoše

Foto: Rozhledna Roprachtice, Krkonoše

Prodej speciálních nemovitostí, například bývalých hospodářství, technických památek a dalších komerční objektů, představuje složitou disciplínu. Často se prodávají v neveřejné nabídce, ať už na samotném začátku, nebo po celou dobu. Proces shánění kupce popisuje expertka naší realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Lenka Munter: „Někdy to jde samo a hned, jindy prodej trvá rok i dva. Zájemci o tento druh nemovitostí jsou podle mých zkušeností většinou mladší podnikatelé s rodinami a nezřídka mívají vizi alespoň částečně zachovat původní využití budov. Zamýšlí tedy kombinovat rodinné bydlení s podnikáním.“

Zájem lidí o nevšední bydlení stoupá

Netradiční luxusní reality se objevují napříč celou republikou. „V mém portfoliu tvoří tyto nemovitostní perličky přibližně dvacet procent nabídky. Co se týče cen, u těchto objektů se nedá očekávat zlevňování, spíše naopak. Je to dáno zájmem lidí o nevšední bydlení či prostory k podnikání v krásné lokalitě, které navíc mají přidanou hodnotu úspory energií a udržitelných zdrojů,“ komentuje Lenka Munter.

bývala pošta se zahradou v obci Orlík nad Vltavou

Foto: bývala pošta se zahradou v obci Orlík nad Vltavou

Do popředí se dostává energetická soběstačnost

Přesně na tyto aspekty je z důvodu nestability a vysokých cen na energetickém trhu kladen čím dál větší důraz. „Proto jsem neváhala přijmout do svého portfolia netradiční reality jako rozhlednu v Krkonoších s vlastním vodním zdrojem a solárními panely a samotu u jezu na řece Mži, kde od středověku stával vodní mlýn a na jehož místě lze postavit vodní elektrárnu. Klienty sice zajímá v první řadě pořizovací cena a odhad částky na adaptaci jejich potřebám, na kompletní rekonstrukci nebo revitalizaci, ale pečlivě zároveň vyhodnocují, jaké budou jejich náklady na provoz,“ vysvětluje Lenka Munter a dodává: „Konkrétně u horské rozhledny a vodního mlýna jsme při stanovování ceny s majiteli vycházeli z budoucí nezávislosti na zdrojích vody, elektřiny a plynu a také z mimořádné polohy v panenské přírodě, která hraje pro naše náročné klienty velkou roli. Tyto nemovitosti před rekonstrukcí (vodní mlýn), nebo drobnými úpravami (rozhledna) se běžně pohybují v řádech desítek milionů korun.“

starobylý mlýn na řece Mži, Stříbro

Foto: starobylý mlýn na řece Mži, Stříbro

Krkonošská rozhledna, situována na návrší s výhledem do široké krajiny na okraji obce Roprachtice v okrese Semily, je z hlediska energií naprosto soběstačný objekt. Má vlastní vodní zdroj a solární panely zásobující obě budovy. Ideálně se hodí pro provoz rozhledny s obslužným domem, ve kterém bude občerstvení a rekreační bydlení pro majitele, jak původní investor zamýšlel. Ten současný zde provozuje malé soukromé muzeum, do budoucna ovšem počítal, že v hlavní místnosti vyvede přípojky pro případné dobudování koupelny a kuchyně, aby se prostory daly obývat. Cena objektu je stanovena na 18,5 mil. Kč.

Rozhledna Roprachtice, Krkonoše

Foto: Rozhledna Roprachtice, Krkonoše

To starobylá usedlost Nový Mlýn nedaleko Stříbra v okrese Tachov fungovala jako mlýn s hospodářstvím. Jedinečný areál na řece Mži se dá kromě vybudování vodní elektrárny zastavět bydlením vesnického charakteru, ale můžete jej využívat i pro jiné účely – například jako veřejné zařízení (kulturní, zdravotnické, sportovní, sociální), ubytování (kapacita 30 lůžek), obchod (do 200 m2 užitné plochy), pro výrobu (drobná nerušící výroba a služby) nebo zemědělství (výkup a zpracování zemědělských produktů). Na tento historický objekt na prodej je zároveň vydáno platné stavební povolení na vodní elektrárnu o výkonu 100 kW s roční průměrnou výrobou 400 až 500 MWh elektřiny pro zajištění energetické soběstačnosti lokality či s dodávkami do sítě. Nemovitost stojí 25 mil. Kč.

starobylý mlýn na řece Mži, Stříbro

Foto: starobylý mlýn na řece Mži, Stříbro

Na prodej máme aktuálně rovněž budovu bývalé pošty v obci Orlík nad Vltavou, která je určena k rekonstrukci. Čtyřpodlažní objekt o rozloze 817 m2 s přilehlou zahradou nabízí možnost flexibilní přestavby jak k účelům vlastního unikátního bydlení, tak třeba na apartmánový dům s wellness. Pořizovací cena činí 12 mil. Kč.

bývala pošta se zahradou v obci Orlík nad Vltavou

Foto: bývala pošta se zahradou v obci Orlík nad Vltavou

Zaujala vás některá ze zmíněných exkluzivních nemovitostí? Anebo toužíte po nejmodernější rodinné vile či vás zajímají luxusní byty v Praze? Se vším vám rádi pomůžeme – ať už online nebo se osobně zastavte do naší pražské luxusní kanceláře Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1 - Josefov.

 

Life & style

Novinky ze světa realit